Forum Analityka Strona Główna


Analityka
Forum studentów analityki medycznej Collegium Medicum UJ
Odpowiedz do tematu
Łacina - Tłumaczenia tekstów.
wososh
administrator
administrator

Dołączył: 24 Cze 2005
Posty: 1552
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

wzięte z forum studentów cmuj

Oto przetłumaczone teksty na łacinę u pana G. kto chodzi, wie o co chodzi:

De ossibus
o kościach
Wielkość i kształty kości są bardzo różne. Poznajemy kości długie i krótkie i płaskie i powietrzne. Do kości długich zaliczamy k. udową, piszczelową, strzałkową, łokciową i promieniową, do kości krótkich kości nadgarstka i kości stępu. Kości kończyny dolnej są dłuższe i grubsze niż kości kończyny górnej. Kości sklepienia czaszki i łopatka są kośćmi płaskimi. Do kości powietrznych należą kość klinowa, sitowa, czołowa, skroniowa, szczęka. W kościach spostrzegamy wyrostki, guzki, kolce, guzowatości, grzebienie, bruzdy i dołki. Kość udowa jest największa z wszystkich kości. Młoteczek, kowadełko, strzemiączko są kośćmi najkrótszymi. w kościach widzimy trzon i końce/nasady. Kości zawierają istotę zbitą i gąbczastą. Kość pokrywa okostna. Istota gąbczasta nazywana jest w kościach płaskich śródkościem


Hepar
wątroba
W jamie brzusznej sa różne trzewia są poznawane przez uczących się (studentów), jak wątroba, trzustka, śledziona, żołądek, nerki i inne. Wątroba jest położona w górnej okolicy brzucha, szczególne pod podżebrzem prawym, częściowo pod podżebrzem lewym. Wątroba jest pokryta błoną surowiczą, albo otrzewną oraz błoną wlóknistą okołonaczyniową albo torebką Glissona. Wątroba dzieli się na płat prawy i lewy. W płacie prawym obserwujemy płat ogoniasty albo płat Spigeliusa i płat czworoboczny.prawy płat wątroby przynega do nerki (leży przy). Płaty wątroby składają się ze zrazików. Poznajemy żyłę Krukenberga, albo żyłę centralną (środkową) wątroby; żyłą Krukenberga krew odpływa ze zrazika. Na wątrobie widzimy wycisk przełykowy, żołądkowy, okrężniczy i inne. Oglądajcie wrota wątroby! wrota wątroby sa położone między płatem ogoniastym, albo Spigeliusa, a płatem czworobocznym. Przez wrota wątroby wchodza do tętnica wątrobowa własciwa i żyła wrotna, wychodzą zaś przewody wątrobowe prawy i lewy. Żyła wrotna prrowadzi krew z jelit do wątroby; przewody wątrobowe zaś odprowadzają z wątroby żółć przez wrota wątroby, przewód wątrobowey prawy z płata wątrobowego prawego, przewód wątrobowy lewy z płata w. lewego. Wątroba jest największym gruczołem ciała ludzkiego, ma duże znaczenie dla dobrego stanu zdrowia ludzi. Inne komórki wątroby wydzielają żółć, inne wyłapują toksyczne substancje z organizmu ludzkiego jak komórki Brodowicza albo komórki siateczkowo-nabłonkowe gwiaździste. Bańka Vatera albo bańka wątrobowo-trzustkowa jest poznawana przez studentów.


Pancreas
trzustka
Trzustka jest położona w jamie brzusznej między dzwunastnica i śledzioną. w trzustce są widoczne głowa trzustki (koniec prawy), trzon trzustki (część środkowa) i ogon trzustki (koniec lewy). Między głową i trzonem widzimy szyjkę albo cieśń trzustki. Czasem przy dwunastnicy nad trzustką spotykana jest trzustka dodatkowa. Trzustka jest nie tylko narządem zewnątrzwydzielniczym, ale także narządem wewnątrzwydzielniczym. Przez trzustkę (przez narząd zewnątrzwydzielniczy) jest wydzielany sok trzystkowy, niezbędny organizmowi ludzkiemu. Sok trzustkowy ma duże znaczenie w regulacji przemiany cukru, w regulacji przemian białek i tłuszczów. Trzustka jako narząd wewnątrzwydzielniczy zawiera wyspy trzustkowe albo wyspy Langerhansa. Wyspy trzustkowe wydzielają hormony (do krwi) i insulinę i glukagon. Nazwa pancreas lub kallicreas jest wyprowadzona przez Galena, sławnego lekarza Greckiego. Ludzie chorują na różne ostre i przewlekle choroby trzustki, często niebezpieczne dla życia. Jest wiele rodzajow stanów zapalnych trzustki. Stan zapalny trzustki inaczej nazywa się zapalenie trzustki. Zapalenie trzustki ostre, ropne, torbielowate, włókniste, przewlekłe i inne są znane. niektóre choroby trzustki wymagają operacji chirurgicznej, np: kamica trzustki, torbiel trzustki, wyspiak trzustki. Do chorób często groźnych dla życia powinny być zaliczane martwica i rak trzustki.


De dentibus
o zębach
w jamie ustnej dorosłego człowieka są 32 zęby: 16 górnych i 16 dolnych. Siekaczy jest 8, kłów 4, zębów przedtrzonowych 8, zębów trzonowych 12. Zęby mądrości albo opóźnione rosną po 18 roku zycia [przeważnie między 20 a 30 rokiem życia]. Dzieci aż do 7 roku zycia mają zęby doczesne alb mleczne w liczbie 20. Siekacze, kły i zęby przedtrzonowe mają korzenie pojedyncze, korzenie zebów trzonowych sa podwójne w żuchwe i potrójne w szczęce. W zębie wyróżniamy koronę, szyjkę z korzeniem zęba. wewnątrz zęba jest jama zęba (w koronie). Jama zęba przechodzi w kanał korzenia zęba. Kanał korzenia zębaw wierzcholku korzenia zęba tworzy otwór wierzchołka zęba. W zębach widzimy trzy substancje (istoty) twarde: zębinę (sub. żebikowa), szkliwo (sub. szkliwną), cement (sub. kostną). Miazga zęba i ozębna sa substencjami (tkankami) miękkimi. Miazga ęba wypełnia jamę z. i kanał korzenia zęba. Ozebna otacza korzeń z. i lączy się ze ścianami zębodołowymi zęba. Szkliwo jest najtwardszą sub. organizmu człowieka. Szkliwo jest otoczone błonką zęba lub błoną Nasmutha (?). Błonka zęba chroni ząb od bakterii i pruchnicy.


de corde
o sercu
O sercu i naczyniach krwionośnych wiele słuchamy i uczymy się, bo ludzie często chorują na choroby serca i naczyń krwionośnych. Dusznica bolesna i zawal mięśnia sercowego często sa sa niebezpieczne dla życia człowieka. Zawał mięśnia sercowego częściaj trapi mężczyzn niż kobiety. Choroby serca i naczyń krwionośnych sa leczone róznymi środkami roślinnymi i chemicznymi. W cięższych przypadkach często operacja chirurgiczna jest ocaleniem chorego. Serce w worku osierdziowym jest olożone. W sercu widzimy podstawę serca i koniuszek serca. Serce ma powierzchnię przeponową, mostkowo-żebrowa, płucną. Na powieżchni serca sa widoczne bruzda wieńcowa, , międzykomorowa przednia, międzykomorowa tylna. Bruzda międzykomorowa przednia jest na powierzchni mostkowej, ale bruzdę międzykomorową tylnąwidzicie na powierzchni przeponowej. W bruzdach są naczynia krwionośne. Na podstawie serca widzimy wszelkie naczynia obwodu krwionośnego większego i mniejszego. Do przesionka prawego serca wstepują: żyła główna górna i dolna, zatoka wieńcowa, a do przedsionka lewego żyłu płucne prawe i lewe. W sercu sa komora prawa i lewa. Komora prawa od komory lewej jest oddzielona przegrodą międzykomorową, przedsionek prawy od lewego oddziela przegroda międzyprzedsionkowa. Od komór serca zawsze otrzymują krew tętnice i doprowadzają do wszelkich narządów bliższych i dalszych, zaś żyły niosa krew do serca. W sercu są wykonywane ciągłe skurcze? i rozkurcze


De Columna Vertebrali
o kręgosłupie
Kręgosłup przez Greków był nazywany rhachis (grzbiet, kręgosłup). Kręgosłup składa się z 33 albo 34 kregów. Kręgosłup dzielimy na 7 kręgów szyjnych, 12 kr. piersiowych, 5 kr. lędźwiowych, 5 kr. krzyżowych, 4 czesto 5 kr. guzicznych.
Kręgi dolne budową i wielkością są mocniejsze (silniejsze) niż kręgi górne. 5 kręgów krzyżowych kość krzyżową, kręgi guziczne kość guziczną tworzą. Kręgi krzyżowe i guziczne kegami rzekomymi, kręgi górne kręgami prawdziwymi albo ruchomymi są nazywane. Kręgi składają się z dwóch części. Z części przedniej mocniejszej i grubszej tworzącej trzonu kręgu i z części tylnej tworzącej łuk kręgu. Z łuku kręgu wychodzi 7 wyrostków: wyrostek kolczysty nieparzysty, wyrostek stawowy górny i dolny (psrzysty) i wyrostek poprzeczny parzysty (?). Kręg pierwszy szyjny dźwigaczem, kręg drugi szyjny obrotnikiem albo kręgiem obrotowym (epistropheus), kręg szyjny siódmy kręgiem wystającym - jest nazywany.


jakbyscie tu zauważyli jakieś błędy to piszcie, szczególnie w tym ostatnim
Zobacz profil autora
Łacina - Tłumaczenia tekstów.
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Odpowiedz do tematu